ΠΑΟΚ – Ντινάμο Μινσκ 6-1

Σαρωτικός και καταιγιστικός! Έτσι ήταν ο ΠΑΟΚ που με το… καλημέρα του ματς το καθάρισε. 4-0 ήταν στο 28΄και με έναν σούπερ Κλάους να τον οδηγεί έφτασε στο θριαμβευτικό 6-1 επί της Ντιναμό Μινσκ! Μάλιστα ο Δικέφαλος ισοφάρισε την μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή εντός έδρας νίκη που ήταν το επίσης 6-1 επί της Πρίμπραμ, την σεζόν 2001-02!

Έτσι έπαιξαν!

Σε σχηματισμό 4-3-3 παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League με την Ντινάμο Μινσκ. Ο Άγγελος Αναστασιάδης χρησιμοποίησε τους Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Σκόνδρα και αριστερά τον Ρατς. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κατσικάς και Βιτορ. Αμυντικά χαφ οι Κάτσε και Τζιόλης και στις πτέρυγες οι Σαλπιγγίδης και Μακ. Στον άξονα ο Τζανδάρης και στην κορυφή της επίθεσης ο Αθανασιάδης. Οι Λευκορώσοι από την πλευρά τους ξεκίνησαν και αυτοί σε σχηματισμό 4-3-3. Ο Ζουράβελ επέλεξε τους Γκούτορ κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Κάρποβιτς και αριστερά ο Βερέτίλο, ενώ αμυντικό δίδυμο οι Μπανγκουρά και Πολίτεβιτς. Στο κέντρο οι Σίμοβιτς, Νίκολιτς και Βορόνκοφ. Στις πτέρυγες οι Στάσεβιτς και Ουντότζι και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντζα Ντζεντζέ

Το ματς τελείωσε στο 30’

Καταιγιστικός ήταν ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του στο θεσμό των ομίλων του Europa League. Μπορεί η βροχή να είχε σταματήσει το απόγευμα όμως στην Τούμπα έβρεχε γκολ και φάσεις. Ο Δικέφαλος από το πρώτο ημίχρονο είχε αναδειχθεί νικητής του αγώνα, καθώς μέχρι το 30’ είχε πετύχει 4 γκολ. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ και να μιλάμε τώρα για ένα μεγάλο ρεκόρ που πετυχαίνει μια ομάδα σε ευρωπαϊκούς αγώνες από το πρώτο κιόλας ημίχρονο! Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στέφανος Αθανασιάδης που πέτυχε τρία, αλλά και ο Ράζβαν Ράτς που κερνούσε ασίστ στον διεθνή επιθετικό. Ο αγώνας λοιπόν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ν’ ανοίξει το σκορ με το δωράκι του Νίκολιτς. Ο Σέρβος θέλοντας να μαρκάρει τον Τζιόλη έπιασε μια τυφλή κεφαλιά με την μπάλα να προσγειώνεται στην εστία του Γκούτορ.

Χατ τρικ ο Κλάους

Οι γηπεδούχοι χωρίς να ιδρώσουν την φανέλα στο 12’ βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 με το λάθος του Μπανγκουρά και τον Αθανασιάδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Λευκορώσων. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρατς από τα δεξιά έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα με τον Αθανασιάδη σαν σε προπόνηση να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο 28’ ο Ρουμάνος αμυντικός έβγαλε μια συρτή σέντρα με την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Γκούτορ και τον Κλάους με κοντινή προβολή το 4-0 και το 3ο προσωπικό του γκολ.

Ο Αναστασιάδης αντί να χαλαρώσει και ν’ απολαύσει το παιχνίδι φώναζε συνεχώς τους παίκτες να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να φτιάξει παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά ο Ζουράβελ προσπαθούσε να καταλάβει τι δεν πήγε καλά και η ομάδα του βρέθηκε να ηττάται μέχρι το 30ο λεπτό με 4-0. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ από την δική του ζητούσε κι άλλα γκολ «Μη σταματάς Δικέφαλε», χειροκροτώντας κάθε προσπάθεια των παικτών του Αναστασιάδη.

Σκόραρε στο ντεμπούτο του

Ο Άγγελος Αναστασιάδης στην επανάληψη πέρασε τον Δημήτρη Παπαδόπουλο στην θέση του Μακ με τον έμπειρο όχι μόνο να καταγράφει τα πρώτα του λεπτά στο ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα, αλλά να πετυχαίνει και γκολ. Στο 50’ ο Σκόνδρας ξέφυγε από δεξιά, και με σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον επερχόμενο Παπαδόπουλο. Ο τελευταίος μ’ ένα κεραυνό έστειλε την μπάλα για 5η φορά στα δίχτυα της Ντινάμο Μίνσκ.

Δεν φτάνει που είχαν δεχθεί μέχρι το 63’ πέντε γκολ είχαν και μια αποβολή. Ο Σίμοβιτς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στην μικρή περιοχή. Ο διαιτητής τον είχε ενημερώσει να μην κρατάει στο κόρνερ όμως δεν άκουσε τις παρατηρήσεις και όταν το ξανά έκανε του έδειξε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Αποθέωση για Κλάους και Ρατς

Ο Μίστερ γκολ του ΠΑΟΚ γνώρισε την αποθέωση στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης από τους φιλάθλους της ομάδας. Ο Αναστασιάδης πέρασε στο παιχνίδι τον Γκολάσα στην θέση του Κλάους με τους φίλους του Δικεφάλου να χειροκροτούν όρθιοι τον αρχηγό της ομάδας για το πάθος που έδειξε, για τα τρία γκολ που πέτυχε σήμερα, αλλά και για την παραμονή του στην ομάδα. Την αποθέωση γνώρισε και ο Ρατς με τους φιλάθλους να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του. Στον ΠΑΟΚ άρχισαν να κατεβάζουν ρυθμό και η Ντινάμο Μινσκ πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Νίκολιτς με δυνατό διαγώνιο σουτ. Σκόραρε και ο Τζανδάρης Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ευθύμης Τζανδάρη πετυχαίνονται το πρώτο γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ, γράφοντας το τελικό 6-1 με την Ντινάμο Μίνσκ!

MAN OF THE MATCH: Ο Στέφανος Αθανασιάδης πέτυχε σήμερα το πρώτο του χατ τρικ με τα χρώματα του ΠΑΟΚ, καταρρίπτοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο. Έτρεχε σαν παλαβός, έδειξε πάθος και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις. Ο Κλάους μετά το νέο του συμβόλαιο δείχνει μεγαλύτερη όρεξη για μπάλα κι αυτό είναι καλό για τον ίδιο και τον ΠΑΟΚ. Γιατί θα μπορούσε να είχε επαναπαυτεί και να τα φόρτωνε όλα στον κόκορα

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντινάμο με την σημερινή της εμφάνισε πιστοποίησε αυτό που λέγανε όλοι πως είναι η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Οι Λευκορώσοι είχαν πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές, όμως τα περισσότερες ήταν στην αμυντική γραμμή. Δεν βοήθησε την ομάδα του ο Ζουράβελ με τις αλλαγές που έκανε, αλλά και με το κοουτσάρισμα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ρατς και Σκόνδρας έκαναν ένα μεστό παιχνίδι με ασιστ και πολλά ανεβάσματα στην περιοχή της Ντινάμο Μινσκ δείχνοντας ότι βρίσκονται σε τρομερή φόρμα.

Η ΓΚΑΦΑ: Η αμυντική γραμμή της Ντινάμο Μινσκ έδειχνε να πελαγοδρομεί σε κάθε κατεβασιά του ΠΑΟΚ. Τα γκολ που πέτυχε ο Δικέφαλος προήλθαν όλα από λάθη, τα οποία ο Ζουράβελ δεν μπόρεσε ν’ αντιμετωπίσει.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Γκεστράνιους πέρασε απαρατήρητος από το σημερινό παιχνίδι καθώς τον βοήθησε η εξέλιξη, αλλά και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο ΠΑΟΚ έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι πως έχει ομοιογένεια, πολύ καλά αποδυτήρια, αλλά και παίκτες που έχουν όρεξη να παίξουν μπάλα. Ο Δικέφαλο μετά τις 3αρες και τις 4αρες στο Πρωτάθλημα, πέτυχε σήμερα έξι γκολ στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League. Οι Θεσσαλονικείς προσέφεραν χορταστικό θέαμα αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Πλέον στην Τούμπα σκέφτονται το επόμενο παιχνίδι που είναι με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με τον Αναστασιάδη να περιμένει και τον Περέιρα.

Πηγή:Gazzetta.gr