Ο Ολυμπιακός «γονάτισε» τη «μεγάλη κυρία» (video)

Μία ακόμα ιστορική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Champions League χάρη σ’ ένα γκολ του Πατίμ Κασάμι στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν σπουδαίο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους πρωταθλητές Ιταλίας, στο δεύτερο μέρος έπαιξαν πιο αμυντικά και έχοντας σε τεράστια μέρα τον Ρομπέρτο ο οποίος ήταν εντυπωσιακός και έσωσε τους Πειραιώτες σε πέντε περιπτώσεις, έχοντας τεράστιο μερίδιο στη μεγάλη επιτυχία της ομάδας του Μίτσελ.

Οι Πειραιώτες με αυτό το «τρίποντο» ανέβηκαν στους έξι βαθμούς και την πρώτη θέση του πρώτου γκρουπ του της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, μιας και υπερτερούν στην ισοβαθμία με την Ατλέτικο Μαδρίτης, λόγω του 3-2 της πρεμιέρας στο ίδιο γήπεδο. Από την άλλη οι «μπιανκονέρι» έμειναν στους τρεις πόντους  όσους και η Μάλμε.

1159874

Η εξέλιξη του αγώνα

Αποφασισμένος να «χτυπήσε» νωρίς-νωρίς μπήκε στο γήπεδο ο Ολυμπιακός και παραλίγο να τα καταφέρει. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Μαζουακού έκανε την κούρσα από τα αριστερά και γύρισε προς την εστία, ο Μήτρογλου μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπουφόν. Η δεύτερη απειλή από την πλευρά των γηπεδούχων ήρθε στο 7′. Ο Τσόρι εκτέλεσε υποδειγματικά ένα φάουλ περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά ο «Τζίτζι» εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία κι έδιωξε σε κόρνερ.

1159806

Στο 12′ οι «μπιανκονέρι» απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Πίρλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τέβες από κοντά έκανε πλασέ προς την εστία, αλλά ο Ελαμπντελαουί έδιωξε πάνω από τη γραμμή γλιτώνοντας την ομάδα του. Από εκείνο το σημείο και για περίπου είκοσι λεπτά δεν υπήρξε η μεγάλη φάση. Αλλά στο 35′ έμελλε να σημειωθεί το γκολ που θα έκρινε τον αγώνα. Ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου, ο Αντρέα Πίρλο έχασε την μπάλα στο κέντρο από την πίεση των μέσων του Ολυμπιακού. Ο Τσόρι την… κουβάλησε μέχρι την περιοχή της Γιούβε και την έδωσε στον Μήτρογλου. Εκείνος προτίμησε να μην σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά να πασάρει στον Κασάμι και ο Ελβετός από το ύψος της περιοχής με υπέροχο πλασέ άφησε όρθιο τον Μπουφόν για το 1-0 μέσα σε παραλήρημα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία διαφορετική υπόθεση και αυτό το γνώριζαν πολύ καλά στις τάξεις του Ολυμπιακού. Η άμυνα θα έπρεπε να αντέξει αλλά αυτό ήταν πολύ δύσκολο. Για όλα τα αμυντικά προβλήματα όμως η λύση ήταν μία και ακούει στο όνομα Ρομπέρτο. Ο Ισπανός γκολκίπερ θύμισε τον περσινό αγώνα με την Μπενφίκα στο ίδιο γήπεδο κι έσωσε τους Πειραιώτες ούτε σε μία, ούτε σε δύο, ούτε σε τρεις, αλλά σε πέντε διαφορετικές περιπτώσεις.

Αρχικά στο 65′ ο Μοράτα «άδειασε» τον Μποτία αλλά στο τετ α τετ νικήθηκε από τον άλλοτε τερματοφύλακα της Ατλέτικο. Στο 80′ ο Πογκμπά έκανε μία πολύ επικίνδυνη σέντρα-σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο ήταν ξανά εκεί. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στα πόδια του Τέβες με τον… Άγιο Ρομπέρτο να διώχνει ξανά με τα πόδια. Στο 83′ ο Μοράτα ξανά, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», αλλά ο Ρομπέρτο αρχικά έδιωξε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην τελευταία καλή στιγμή της «Γηραιάς Κυρίας» στο 86′ ο Τέβες δοκίμασε για μία ακόμα φορά να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρο, αλλά εκείνος έπεσε στη δεξιά του γωνία κι έδιωξε.

Σε όλα αυτά ο Ολυμπιακός έχει να αντιπαρατάξει μία ευκαιρία με τον Κασάμι στο 60′, όταν μετά από πάσα του Τσόρι θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι, αλλά το πλασέ του έφυγε έξω. Το τελευταίο σφύριγμα του Μίρνες Μάζιτς βρήκε τους Πειραιώτες σε θέση ισχύος στον όμιλο και με ανεβασμένη ψυχολογία λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο Φάληρο.

1159868

Ο κορυφαίος του αγώνα

Μετά το πρώτο ημίχρονο αν ρωτούσε κάποιος για τον πολυτιμότερο του αγώνα, οι περισσότεροι θα απαντούσαν ότι ήταν ο Κασάμι. Και υπό φυσιολογικές συνθήκες αυτός θα ήταν, αν δεν ακολουθούσε το σόου του Ρομπέρτο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Ο Ισπανός γκολκίπερ ήταν ο «φύλακας άγγελος» της «ερυθρόλευκης» εστίας και την κράτησε ανέπαφη σε πέντε περιπτώσεις χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στην ομάδα του Μίτσελ.