Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (1-0) χάρη σε μια κεφαλιά του Αυλωνίτη στο 59’, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 57’ σαν αλλαγή – Λάθη του Καλογερόπουλου σε βάρος των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά από τρία χρόνια να νικήσει τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», έχοντας ελάχιστες ευκαιρίες και μέτρια απόδοση. Οι «ερυθρόλευκοι» επωφελήθηκαν από το… άστρο του Αυλωνίτη! Ο νεαρός στόπερ μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 57’ και στο 59’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ για το 1-0 των Πειραιωτών, με το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα να κρίνει «αιώνιο» ντέρμπι! Αυτή ήταν κι η πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό σε ντέρμπι που έγινε Οκτώβριο, και πρώτη για τους «ερυθρόλευκους» σε ματς που έγινε στο Φάληρο από το 2011 και το 2-1 που είχε συνοδευθεί από θλιβερά επεισόδια. Ο Ολυμπιακός έτσι ξέφυγε στους έξι βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, φτάνοντας στους 16 βαθμούς, με τους «πράσινους» να μένουν στους δέκα και να… κυνηγούν αμφότεροι τον ΠΑΟΚ που είναι πρώτος στους 19 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, χωρίς Μπεργκ και χωρίς στη βασική ενδεκάδα τον Μέντες, πήγε στο Φάληρο με τον ίδιο σχηματισμό αλλά διαφορετική φιλοσοφία από την περσινή χρονιά. Αμυντικά η ομάδα του Αναστασίου στάθηκε καλά, κατάφερε να περιορίσει τα ατού του Ολυμπιακού, όμως, πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια στο 59’ της αναμέτρησης και έτσι γνώρισε την ήττα, για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου. Ο Στιλ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο γκολ, μπορούσε όμως στο πέναλτι του Μήτρογλου στο 79’ το οποίο και απέκρουσε. Γενικότερα, το «τριφύλλι» φάνηκε να ανεβαίνει πολύ από το γκολ του Ολυμπιακού κι έπειτα, έδειξε πως φοβήθηκε περισσότερο από όσο έπρεπε το ντέρμπι και το πλήρωσε. Εκεί και στα αρκετά «ανάποδα» σφυρίγματα του Καλογερόπουλου, οφείλονταν και τα νεύρα του Γιάννη Αναστασίου ο οποίος αποβλήθηκε από το παιχνίδι λίγο πριν τη λήξη του.

Ο Αθηναίος ρέφερι, πάντως, έκανε αρκετά λάθη και έχασε σε πολλές περιπτώσεις τον πειθαρχικό έλεγχο, παρότι… αστυνομικός στο επάγγελμα. Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι ποδοσφαιριστές ξέφυγαν στα μαρκαρίσματά του, ενώ ελέγχεται για αποφάσεις που πήρε, οι οποίες ήταν καθοριστικές για την έκβαση του ματς. Στο γκολ του Ολυμπιακού, το φάουλ που έχει καταλογιστεί πάνω στον Αφελάι δεν έγινε ποτέ από τον Ζέκα, ενώ κραυγαλέο λάθος του ήταν και η φάση στο 92’ όπου σταματάει τον Ατζαγκούν προ του Ρομπέρτο, για χέρι του Πέτριτς στο στρώσιμο της μπάλας το οποίο δεν έγινε ποτέ.

Κάπως έτσι, και με τα λεπτά των καθυστερήσεων να είναι επτά ενώ είχε προηγηθεί εξάλεπτη διακοπή στο γκολ του Ολυμπιακού από καπνογόνα, τρίλεπτη διακοπή στο πέναλτι και είχαν γίνει όλες οι αλλαγές, γράφτηκε η ιστορία ενός ακόμα ντέρμπι «αιωνίων», με το πρόσωπο της βραδιάς να είναι ο Αυλωνίτης, αλλά κι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος…

Με Αφελάι ο Μίτσελ

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1 και με μοναδική αλλαγή, σε σχέση με το ματς κόντρα στη Γιουβέντους, στην ενδεκάδα την παρουσία του Αφελάι αντί του Εντινγκά. Ο Ισπανός τεχνικός θέλησε να «χτυπήσει» στα άκρα τον Παναθηναϊκό και να επιτεθεί από την αρχή του ντέρμπι, έχοντας ώθηση και από τις γεμάτες κερκίδες.

Έτσι, κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού ήταν ο Ρομπέρτο, με τους Μαζουακού, Αμπιντάλ, Μποτία και Ελαμπντελαουί από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής πήραν θέσεις οι Μανιάτης και Μιλιβόγεβιτς. Μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο κινήθηκε ο Τσόρι Ντομίνγκεζ, ενώ αριστερά πήρε θέση ο Αφελάι, δεξιά ο Κασάμι και στην κορυφή της επίθεσης, μοναδικός καθαρός «κυνηγός», ο Κώστας Μήτρογλου.

Με πολυπρόσωπο κέντρο ο Αναστασίου

Ο Γιάννης Αναστασίου από την πλευρά του, «ανακάτεψε» αρκετά την ενδεκάδα του σε σχέση με το ματς της Πέμπτης κόντρα στην Αϊντχόφεν. Η αμυντική τετράδα και τρεις εκ των πέντε της μεσοεπιθετικής γραμμής έμειναν ίδιοι, με τους Λαγό, Καρέλη και Ατζαγκούν να ξεκινούν στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς της Ολλανδίας όπου υπήρχαν Δώνης, Κλωναρίδης και Ντίνας αντίστοιχα.

Έτσι, στο 4-3-2-1 του Παναθηναϊκού, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στιλ. Οι Νάνο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής και Τριανταφυλλόπουλος πήραν θέσεις από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα, με τον Λαγό καθαρό αμυντικό μέσο. Ο Μπούι ήταν αριστερό εσωτερικό χαφ, ο Ζέκα δεξί και μπροστά τους κινήθηκαν οι Πράνιτς και Ατζαγκούν. Μοναδικός προωθημένος επιθετικός, ο Νίκος Καρέλης.

Άκαρπη «ερυθρόλευκη» υπεροχή

Το παιχνίδι στο Φάληρο άρχισε με επτά λεπτά καθυστέρηση. Τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού έκαναν την ατμόσφαιρα αποπνικτική, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ορατότητα. Το διαιτητικό τρίο περίμενε να σταματήσουν οι ρίψεις… φωτοβολίδων για να καθαρίσει ο φαληρικός ουρανός και να δοθεί το εναρκτήριο λάκτισμα. Αυτό συνέβη περίπου οκτώ λεπτά μετά την προκαθορισμένη ώρα έναρξης, με το ντέρμπι ν’ αρχίζει και τον Ολυμπιακό να δείχνει εξαρχής επιθετικός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διαρκώς την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μπάλα στα πόδια τους, χωρίς όμως να φτιάξουν τεράστιες ευκαιρίες στα καρέ του Στιλ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε προσηλωμένος στο πλάνο του Αναστασίου, έκλεισε σωστά τις περισσότερες φορές τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν κίνδυνοι στην περιοχή του Άγγλου τερματοφύλακα. Τη μοναδική φορά που έγινε αυτό, στο 14’, όταν ο Αφελάι έφυγε από τον Τριανταφυλλόπουλο, υπήρξε και φάση για τους Πειραιώτες. Ο Ολλανδός έκανε ωραία σέντρα, ο Στιλ έδιωξε λίγο τη μπάλα κι ο επερχόμενος Μανιάτης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά επάνω στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή στο ματς, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή και τελικές προσπάθειες, τον Παναθηναϊκό να ψάχνει την κόντρα και τον ρυθμό να είναι… απόντας, σε αντίθεση με τα νεύρα και την ένταση.

Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο ημίχρονο είχε πέντε κίτρινες κάρτες, μια για τον Ολυμπιακό και τέσσερις για τον Παναθηναϊκό, κι αρκετά… θερμά τετ-α-τετ μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων. Το 0-0 του πρώτου μέρους, πάντως, ήταν φυσιολογική συνέπεια των προσπαθειών που έκαναν «ερυθρόλευκοι» και «πράσινοι» στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με τη… ρέντα και με το ζόρι!

Ο Ολυμπιακός άρχει το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές, όπως και ο Παναθηναϊκός. Οι δυο προπονητές περίμεναν να δουν τα πρώτα λεπτά για να κάνουν παρεμβάσεις, με την… τύχη να χαμογελάσει στο Μίτσελ. Στο 57’ ο Μποτία έφυγε αναγκαστικά λόγω τραυματισμού και στο 59’ ο Αυλωνίτης που τον αντικατέστησε, έβαλε το γκολ της νίκης του Ολυμπιακού! Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός είχε… απίστευτη ρέντα, αφού αυτό ήταν το πρώτο γκολ της καριέρας του σε επίπεδο Σούπερ Λίγκας, ενώ προήλθε κι από ένα φάουλ που ο Ζέκα δεν φάνηκε να το κάνει ποτέ πάνω στον Αφελάι. Στη συνέχεια υπήρξε εξάλεπτη διακοπή, για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα των οπαδών του Ολυμπιακού, με τον ρέφερι Καλογερόπουλο να μην κάνει και… τρομερές προσπάθειες για να σταματήσει η τραγική κατάσταση στον ουρανό του Φαλήρου.

Όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε νέο πλήγμα, με τον Σίλντενφελντ να αποχωρεί τραυματίας και τον Μέντες να παίρνει τη θέση του. Σταδιακά, πάντως, ο Παναθηναϊκός ισορροπούσε το παιχνίδι κι ο Αναστασίου ρίσκαρε βάζοντας τον Πέτριτς αντί του Μπούι αλλά και τον Δώνη αντί του Λαγού. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν από το 65’ και μετά, προσπάθησαν να βρουν τις ευκαιρίες τους αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Ρομπέρτο. Εκεί που φαινόταν, πάντως, πως θα αυξήσει την πίεσή του ο Παναθηναϊκός, ένα λάθος του Δώνη έδωσε στον Μήτρογλου την ευκαιρία να φύγει στην αντεπίθεση και να πάρει πέναλτι από τον Στιλ. Το πέναλτι έγινε στο 76’ και εκτελέστηκε στο 79’, με τον Άγγλο πορτιέρο να αποκρούει την προσπάθεια του Μήτρογλου από τη βούλα. Την ίδια ώρα, αποβλήθηκε από τον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Γιάννης Αναστασίου λόγω διαμαρτυρίων.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια αναθάρρησε, βγήκε πολλές φορές στην επίθεση και απείλησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος με τις αλλαγές του Μίτσελ φαινόταν ότι πήγαινε να κρατήσει το αποτέλεσμα αφού μπήκαν Εντινγκά και Φουστέρ αντί των Κασάμι και Τσόρι αντίστοιχα, με την ισοφάριση. Οι προσπάθειες από Νάνο και Τριανταφυλλόπουλο δεν ήταν κακές, αλλά Ατζαγκούν και Καρέλης έκαναν κακές τελικές προσπάθειες με αποτέλεσμα να φτάνει εύκολα η μπάλα στα χέρια του Ρομπέρτο. Αφού τα λεπτά των καθυστερήσεων αποφασίστηκε πως είναι επτά και όχι περισσότερα όπως θα έπρεπε, ο Παναθηναϊκός στο 92’ είχε την στιγμή του, όμως, η απόφαση του Καλογερόπουλου ήταν διαφορετική. Ο Πέτριτς έστρωσε στον Ατζαγκούν, αυτός ήταν μόνος με τον Ρομπέρτο, αλλά σφυρίχτηκε χέρι του Κροάτη που δεν έγινε ποτέ. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, με συνεχή σφυρίγματα από τον Αθηναίο ρέφερι, μέχρι το τελευταίο που βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Όταν σκοράρεις σε ένα ντέρμπι και κρίνεις το τελικό αποτέλεσμα, δεν μπορεί παρά να πάρεις δίκαια τον τίτλο του κορυφαίο. Ο Τάσος Αυλωνίτης μπήκε στο ματς στο 57’ και στο 59’ σκόραρε, για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τη νίκη. Παράλληλα, ήταν καλός στις τοποθετήσεις του στην άμυνα, στα λεπτά της πίεσης του Παναθηναϊκού κι έγινε το πρόσωπο της ημέρας για τους «ερυθρόλευκους» που τον αποθέωσαν στο φινάλε!

πηγή:onsports.gr