Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο Λονδίνο

Μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ευρωπαϊκή του ιστορία πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Emirates κόντρα στην Άρσεναλ για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Σ’ ένα συγκλονιστικό ματς οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν με 3-2 τους Άγγλους και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί αγγλικού εδάφους. Πριν από αυτό το παιχνίδι, οι Πειραιώτες μετρούσαν 12 ήττες σε ισάριθμες επισκέψεις στο Νησί.

Ο Ολυμπιακός ήταν άριστα στημένος από τον Μάρκο Σίλβα και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Ευρώπη. Παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε δύο φορές από τους «κανονιέρηδες», δεν πανικοβλήθηκε. Αντίθετα έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει αυτή την ιστορική νίκη με σκόρερ τον Φινμπόγκασον στο 66 μετά από έναν θαυμάσιο συνδυασμό.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας άνοιξαν το σκορ στο 33 με σουτ του Πάρντο. Η Άρσεναλ απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τον Γουόλκοτ. Ο Φορτούνης με απευθείας κόρνερ έκανε το 1-2 στο 40. Γι’ αυτό το γκολ φέρει μεγάλη ευθύνη ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Οσπίνα.

Στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι πίεσαν την ελληνική ομάδα και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάντσες στο 65. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φινμπόγκασον διαμόρφωσε το τελικό 2-3, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά κυρίως ο Ρομπέρτο, αλλά και οι συμπαίκτες του δεν επέτρεψαν στην Άρσεναλ να φτάσει για τρίτη φορά στην ισοφάριση.