AEK: Ο πάγκος δίνει λύσεις

Οι αλλαγές του Κωστένογλου που αποδεικνύονται καθοριστικές.

Η ΑΕΚ δίνει απαντήσεις στα δεύτερα ημίχρονα με τον Νίκο Κωστένογλου να βρίσκει λύσεις από τον πάγκο του καθώς οι αλλαγές που πραγματοποιεί αποδεικνύονται καθοριστικές.

Το 2-2 με τον ΠΑΟΚ αφήνει στην ΑΕΚ ανάμεικτα συναισθήματα, ωστόσο τα πράγματα για την Ένωση θα μπορούσαν να είχαν πάρει και άσχημη τροπή, καθώς οι μπαλιές στην πλάτη της άμυνάς της δημιουργούσαν συνεχώς… εφιάλτες. Η αλλαγή του σχηματισμού από τον Νίκο Κωστένογλου, ο οποίος μετέτρεψε το 3-5-2 που δεν δούλευε κόντρα σε αυτόν τον αντίπαλο σε 4-4-2, σε συνδυασμό και με τις αλλαγές που έπιασαν τόπο, βοήθησαν την ΑΕΚ να σταθεί όρθια, ισορροπώντας το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος.

Γενικότερα στα δεύτερα 45λεπτα η ΑΕΚ έχει δείξει πως βρίσκει τις λύσεις, με τις αλλαγές του Κωστένογλου να αποδεικνύονται καθοριστικές. Στα πέντε παιχνίδια με τον Έλληνα κόουτς, ο κιτρινόμαυρος πάγκος έχει δώσει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο στα τρία από αυτά, με την ΑΕΚ να φεύγει νικηφόρα από Τρίπολη και Αγρίνιο κόντρα σε Αστέρα και Παναιτωλικό, και να φέρνει το ισόπαλο 2-2 σε ένα συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ.

Ο Ντέλετιτς ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τη λύση – Θετικός και ο Γιακουμάκης
Χθες ήταν η διπλή αλλαγή του Κωστένογλου στο 46′ με τους Γιακουμάκη και Ντέλετιτς. Αμφότεροι πέρασαν στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους στις θέσεις των Παουλίνιο και Αλμπάνη και έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην αλλαγή της εικόνας της ΑΕΚ σε σχέση με την προβληματική απόδοση του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Γιακουμάκη η ΑΕΚ πρόσθεσε μια παρουσία στην αντίπαλη περιοχή που δεν είχε στα πρώτα 45 λεπτά, τραβώντας παίκτες πάνω του, δίνοντας μάχες και βοηθώντας στο να ανοίξουν χώροι. Μάλιστα στη φάση που ακυρώνεται το γκολ του Μάνταλου, ο Γιακουμάκης είναι εκείνος που πιάνει αρχικά την κεφαλιά και αγγίζει την ισοφάριση, αλλά ο Ζίβκοβιτς του λέει «όχι». Και φυσικά ο Ντέλετιτς, ο οποίος ήταν αυτός που καθόρισε την αναμέτρηση με το γκολ που σημείωσε, ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά και με την κινητικότητα του στη δεξιά πλευρά, φεύγοντας στο τέλος με το βραβείο του MVP στα χέρια.

Ο Αλμπάνης μπήκε και άλλαξε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο
Ανάλογα καθοριστικές είχαν αποδειχθεί οι αλλαγές του Κωστένογλου και στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό. Στην Τρίπολη ήταν ο Αλμπάνης εκείνος που είχε περάσει στο 45′ στη θέση του τραυματία Νέλσον Ολιβέιρα και έκανε τη διαφορά. Έδωσε μεγαλύτερη σπιρτάδα και ταχύτητα στην ΑΕΚ για να ανοίξει την άμυνα του αντιπάλου, με τους κιτρινόμαυρους να δημιουργούν φάσεις με μεγαλύτερη ευκολία. Τελικώς η κούρσα του και η ασίστ που βγάζει στον Λιβάια έφεραν εκείνη τη μέρα το γκολ που συνέβαλε στο διπλό.

Η αλλαγή του Γιακουμάκη που απελευθέρωσε τον Λιβάια
Το ίδιο πετυχημένη αλλαγή βγήκε για τον Κωστένογλου και αυτή του Γιακουμάκη στο Αγρίνιο. Ο «Γιακού» πέρασε στη θέση του Αλμπάνη στο 65′ προκειμένου η ΑΕΚ να βάλει ένα… βαρύ κορμί στην περιοχή του Παναιτωλικού που θα διεκδικούσε τις μονομαχίες, θα τράβαγε πάνω του τα αντίπαλα στόπερ και θα άνοιγε διαδρόμους σε μια κλειστής άμυνας. Έτσι ο Μάρκο Λιβάια βρήκε τους χώρους για να δράσει, καθώς σχεδόν άμεσα σκοράρει το γκολ της νίκης, ενώ παράγει κι άλλες φάσεις που θα μπορούσαν να είχαν φέρει ένα ακόμα πιο εύκολο διπλό για την Ένωση.

Πηγή: gazzetta.gr