Λύγισε στη 2η παράταση ο Παναθηναϊκός, ήττα με 93-97 από τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ

Σε ένα ματς που διήρκεσε 50 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε τελικά από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ματς άρχισε με ευχάριστα και δυσάρεστα νέα για τους πράσινους, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα αλλά άστοχοι στη επίθεση, με συνέπεια το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα, όπως δείχνει και το 15-14 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο. Κάπου εκεί, οι Μαδριλένοι έκαναν σερί και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, το οποίο έφτασε και στο +6 (17-23) στο 16′, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό στο -4 (29-33).

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έπρεπε να βελτιωθεί επιθετικά, έχοντας κλείσει το ημίχρονο με μόλις 1/11 τρίποντα, αλλά φάνηκε ότι υπήρχε πρόβλημα και στην άμυνα, αφού η Ρεάλ ξέφυγε με 31-43. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα λίγα λεπτά, αφού η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (38-52), αλλά οι πράσινοι έκαναν το δικό τους σερί στη συνέχεια και με επί μέρους σκορ 23-10 κατάφεραν να προσπεράσουν με 62-61.

Το γεγονός ότι οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν στόχο στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση, όπου ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα και προηγήθηκε με 73-68. Η Ρεάλ, όμως, αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 75-77 και τελικά οι βολές των Νέντοβιτς και Μποχωρίδη (στα 7 δευτερόλεπτα) έφεραν νέα ισοπαλία (79-79) και δεύτερη παράταση.

Εκεί, τα τρίποντα των Αμπάλδε και Νέντοβιτς έδωσαν συνέχεια στη μάχη, αλλά στο φινάλε οι Ισπανοί είχαν πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες λύσεις, με αποτέλεσμα να φύγουν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη (93-97).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79 (1η παράταση), 93-97 (2η παράταση)