Ισπανία – Ελλάδα 73-71: «Αυτοκτονία»

Η Εθνική Ελλάδας έχασε ξανά από την Ισπανία (73-71) καθώς στην τελευταία περίοδο ήταν αποκαρδιωτική μέχρι το τελευταίο δίλεπτο όπου ξύπνησε αλλά πλέον ήταν αργά – Πάλεψαν Καλάθης, Αντετοκούνμπο και Πρίντεζης.

Στην ουσία οι διεθνείς ηττήθηκαν από το δίδυμο Γκασόλ και Μίροτιτς οι οποίοι κυριάρχησαν κατά κράτος των αντιπάλων τους. Όταν πλέον ξύπνησε το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη ήταν αργά. Αν κι επέστρεψε από το -7 μέσα σε διάστημα μικρότερο των δύο λεπτών, στο τέλος δεν υπήρχε επαρκής χρόνος για την ολική ανατροπή και το τρίποντο νίκης του Αντετοκούνμπο πίσω από το κέντρο ήταν –φυσιολογικά- άστοχο.

Πλέον οι διεθνείς θα πρέπει να τερματίσουν τουλάχιστον στην έβδομη θέση για να πάρουν το εισιτήριο για το Προολυμπιακό τουρνουά που θα τους δώσει την ευκαιρία να προκριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική είχε πρόβλημα σε άμυνα κι επίθεση και μετά από ένα σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-20) κυνηγούσε συνεχώς και στο 20′ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 39-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν με διαφορά το κορυφαίο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Η «επίσημη αγαπημένη» βρήκε ρυθμό και παίζοντας σύμφωνα με τις δυνατότητές της κατόρθωσε να περάσει μπροστά από τους Ίβηρες ακόμα και με τέσσερις πόντους διαφοράς, αλλά ο Πάου Γκασόλ σ’ εκείνο το σημείο κράτησε όρθια την Ισπανία.

Και κάπου εκεί ήρθε το… μπλακ άουτ. Για επτά λεπτά στην τελευταία περίοδο η εικόνα της Εθνικής ήταν αποκαρδιωτική ιδιαίτερα στην επίθεση όπου σε αυτό το χρονικό διάστημα σημειώθηκαν μόλις τρεις πόντοι μ’ ένα μεγάλο σουτ του Αντετοκούνμπο. Οι «φούριας ρόχας» ξέφυγαν με διαφορά κι όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Εκεί ωστόσο εμφανίστηκε η ελληνική ψυχή και το ματς έφτασε να κριθεί στο σουτ. Ήταν αργά πάντως αυτή τη φορά για την Ελλάδα που έχασε και πλέον θα πρέπει να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).